GrkatBa

Gréckokatolícka eparchia Bratislava

 
 
Eparchiálna púť
novinky
Napísal Administrator   
Pondelok, 12 September 2011 14:16

V dnoch 17 - 22. 10. 2011 sa uskutoční eparchiálna púť do Lúrd a La Saletto, Paray le Monial, Marktl am Inn (rodisko Sv. Otca) a Altoting.  Všetci sme srdečne pozvaní. Cena je stanovená na 260 EUR.

Prihlásiť sa môžeťe u správcu farnosti.

 
Rodina spoločne oslavovala Sviatok svätých Cyrila a Metoda
novinky
Napísal Administrator   
Štvrtok, 07 Júl 2011 09:11

Dňa 5. júla na sviatok svätých vierozvestcov Cyrila a Metoda sa uskutočnil v  Liptovskom Mikuláši festival Rodina je budúcnosť. Hlavnou myšlienkou festivalu bolo podporiť tradičnú rodinu a  tradíciu, ktorú priniesli naši vierozvestcovia a zároveň sme chceli poukázať na negatívne javy dnešnej doby ako je   rozpad rodín a  kultúra smrti, ako to pomenoval náš milovaný otec blahoslavený Ján Pavol II.

Na začiatku programu vystúpili s  detským hudobným programom Juliana a  Radoslav Václavovci   s  detskými kresťanskými pesničkami a  ukazovačkami, ktorý v  tento deň oslavovali aj so svojimi siedmimi deťmi 14  rokov uzatvorenia sviatosti manželstva.

Čítaj viac: Rodina spoločne oslavovala Sviatok svätých Cyrila a Metoda
 
Blahorečenie Jána Pavla II. PDFVytlačiťE-mail
novinky
Napísal Administrator   
Utorok, 03 Máj 2011 06:47

Vatikán - Dnešné blahorečenie Jána Pavla II. vo Vatikáne bolo udalosťou storočia, ktorá sa hlboko zapísala do sŕdc miliónov veriacich na celom svete. „Ján Pavol II. je blahoslavený!“ Tieto slová pápeža Benedikta XVI., ktoré zazneli počas jeho dnešnej homílie, vyvolali silný a dlhý potlesk. Blahorečenie bolo dôvodom, pre ktorý pricestovali do Ríma státisíce veriacich z celého sveta, ktorí neváhali stráviť celú noc na nohách, len aby mali účasť na tejto historickej udalosti. Už o druhej hodine ráno bolo v priľahlých uliciach Vatikánu také množstvo ľudí, že sa usporiadatelia rozhodli sprístupniť uzavreté priestory o 3 hodiny skôr. Sledovať nadšenie a nesmiernu radosť, ktorá napriek únave dominovala medzi prítomnými, bolo zážitkom, na ktorý sa nedá zabudnúť.

Čítaj viac: Blahorečenie Jána Pavla II.
 
Relikvie sv. Cyrila PDFVytlačiťE-mail
o farnosti
Napísal Administrator   

Aj do našej farnosti počas Veľkonočných sviatkov zavítala vzácna relikvia svätého Cyrila.

Relikvia svätého Cyrila bude v rokoch 2011 a 2012 putovať po Slovensku. Nitrianske biskupstvo ju zapožičia ostatným slovenským diecézam v rámci príprav na rok 2013, kedy bude 1 150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. "Už 30. decembra ju prevezieme do Bratislavy, kde budeme spoločne s pánom arcibiskupom Zvolenským sláviť svätú omšu,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. V každej diecéze bude relikvia svätého Cyrila dva mesiace. Veriaci ju budú môcť vidieť vystavenú nielen v katedrálnych chrámoch, ale aj v jednotlivých dekanátoch a farnostiach. Späť do Nitry sa vráti niekedy v druhej polovici roka 2012.

Čítaj viac: Relikvie sv. Cyrila
 
Odpustová slávnosť PDFVytlačiťE-mail
novinky
Napísal Administrator   

V nedeľu 05.12.2010 sme v našej farnosti slávili prvú odpustovú slávnosť k sviatku patróna našej farnosti - svätého Mikuláša. Svätú liturgiu celebrovali eparchiálny biskup Bratislavskej eparchie vladyka Peter Rusnák, otec Peter Sabol - kancelár a tajomník eparchu, otec Peter Lach a otec Igora Suchý - správca farnosti. 

Veriaci si zo slávnosti odniesli pekný duchovný zážitok a mnoho požehnania a deti aj sladké prekvapenie. Poobede sa otec biskup zúčastnil slávnostného obeda spolu s prítomnými duchovnými otcami a členmi farskej rady, ktorý sprevádzala priateľská atmosféra.

Za pohostenie ďakujeme p. Jeznej s rodinou. Foto k uplynulej nedeli nájdete v sekcii Fotogaléria.

 
Boh ako modlitba PDFVytlačiťE-mail
Napísal otec Igor   

Vasilij Rozanov hovorí: „Bez modlitby nie je život. Bez modlitby je iba šialenstvo a hrôza. Duša pravoslávia záleží od daru modlitby“. Bratia sa pýtali otca Agathona: Ktorá čnosť medzi všetkými našimi čnosťami vyžaduje najväčšie úsilie? Odpusťte, odpovedal otec, ale ja si myslím, že nie je nič namáhavejšieho ako modlitba k Bohu. Zakaždým, keď sa človek chce modliť, podrobujú ho jeho nepriatelia-démoni skúške v snahe zabrániť mu v tom. Vedia totiž, nič im tak nezatvára cestu, ako modlitba k Bohu. Vo všetkom ostatnom, čo človek podniká, dosiahne cieľ, ak vytrvá, iba s modlitbou zápasí až do poslednej chvíle“.

Čítaj viac: Boh ako modlitba
 
Zbožtenie človeka podľa myslenia V. Solovjova PDFVytlačiťE-mail
Napísal otec Igor   

1 Stvorenie

 

Solovjov vo svojom myslení vychádza zo základného tvrdenia patristických otcov, že človek bol stvorený na obraz a podobu Boha, je v ňom teda vtlačená Božia pečať. Boh stvoril človeka z lásky a zo svojej vôle. Nestvoril človeka z nejakej nutnosti, ale preto, aby sa človek mohol tešiť z Jeho prítomnosti, nekonečnej dobroty a slávy. Človek má takto účasť na Božej prirodzenosti zdarma, čiže z príčiny Božej milosti. Boh stvoril človeka pre nesmrteľnosť a urobil ho obrazom svojej večnosti. Solovjov rozvíja túto koncepciu svätých otcov a dáva jej zrozumiteľnosť svojej doby.

Čítaj viac: Zbožtenie človeka podľa myslenia V. Solovjova
 
Farnosť sv. Mikuláša PDFVytlačiťE-mail
Napísal Administrator   

Farnosť Liptovský Mikuláš bola zriadená v r. 2008, vyčlenením z farnosti Martin. Do jurisdikčného územia farnosti patria okrem Liptovského Mikuláša aj okresy Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Pri ostatnom sčítaní ľudu r. 2001 sa tu prihlásilo ku Gréckokatolíckej cirkvi 534 gréckokatolíkov. Nový správca farnosti bude rezidovať v Ružomberku. Zároveň bude spravovať filiálku Ružomberok, ktorá patrí do Gréckokatolíckej farnosti Martin.

Pastoráciu v Liptovskom Mikuláš niekoľko rokov vykonával o. Miroslav Bartoš s kaplánmi z farnosti Poprad z Prešovskej eparchie. Od 15. júla 2009 farnosť spravoval. o. Peter Lach.

 
O nás...

o farnosti sv. Mikuláša v Liptovskom Mikuláši.

15. júla 2010 sme sa so slzami v očiach lúčili s otcom Petrom Lachom. Patria mu naše modlitby a veľké "ĎAKUJEME".  Jeho ďalšie pôsobenie bude vo funkcii vicekancelára na Archieparchiálnom úrade v Prešove.

 

Ako nového správcu farnosti sme privítali otca Igora Suchého. Obom duchovným otcom želame požehnanú a pokojnú službu na nových pôsobiskách.

Otec Igor Suchý sa narodil v Košiciach. Po štúdiu teológie v Prešove prijal kňazskú vysviacku r. 1997 a pôsobil v pastorácii ako farár v Ruskom Hrabovci (1997 – 2001), v Michalovciach – Topoľanoch (2001-2003) a naposledy ako špirituál v kňazskom seminári v Prešove (2003 – 2008). Od r. 2003 je členom spoločnej liturgickej komisie. Absolvoval vyššie štúdiá na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde r. 2001 dosiahol licenciát teológie. Od 1. júla 2008 pôsobí v Bratislavskej eparchii.

<< Začiatok < Predošlý 1 2 3 4 Nasledujúca > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL